سلامتی و تندرستی سلامتی و تندرستی .

سلامتی و تندرستی

علت درد پشت زانو


 زانوی جامپر (پرنده) JUMPER ‘S KNEE
آسیب به تاندون کشکک باعث بروز این مشکل می‌ شود. این آسیب بیشتر در هنگام پریدن و تغییر جهت مانند زمانی که در حال انجام ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال هستید، اتفاق می افتد.

این حرکات می ‌توانند حتی موجب پارگی تاندون کشکک گردند. زانوی پرندگان باعث بروز درد در زیر کاسه زانو می‌ شود و این درد به مرور زمان بدتر می‌ شود. برخی علائم دیگر آن عبارت‌اند از:

❇ ضعف

❇ گرفتگی عضلات

❇ مشکل در خم و راست کردن زانو

گرفتگی عضلات پا
گرفتگی به دلیل انقباض عضلات است. علاوه بر عضلات ساق پا، دیگر عضلات پا مانند عضلات پشت ران و زانو مستعد گرفتگی عضلانی هستند.

گرفتگی عضلات پا بیشتر در هنگام ورزش کردن یا در زمان بارداری اتفاق می افتد. علاوه بر این برخی عوامل می ‌توانند موجب گرفتگی عضلانی شوند که عبارت‌اند از:

✴ مشکلات عصبی پا

✴ کم‌ شدن‌ آب‌ بدن‌

✴ بیماری های عفونی مانند کزاز

✴ سم ها مانند سرب و جیوه در خون

✴ بیماری کبد

گرفتگی یا اسپاسم عضلانی به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و به مدت چند ثانیه الی ۱۰ دقیقه طول می‌ کشد. پس از آن نیز ممکن احساس درد به مدت چند ساعت در عضلات باقی بماند.

آسیب تاندون های پشت زانو
تاندون های پشت زانو از سه عضله تشکیل شده اند که تا ران ها ادامه می یابد. این عضلات عبارتند از:

✔ عضله گراسیلیس

✔ عضله سمی تندینوزوس

✔ عضله بای سپس (دو سر) ران

این عضلات در خم کردن زانو به شخص کمک می‌ کنند. کشیدگی تاندون های پشت زانو در صورت آسیب دیدگی یکی از این عضلات اتفاق می افتد. کشیدگی بیش از حد عضله نیز منجر به کشیدگیتاندون های پشت زانو می‌ شود. کشیدگی بیش از حد عضله می ‌تواند سبب پارگی آن شود که برای بهبود آن ماه ها زمان لازم است. آسیب به تاندون های پشت زانو باعث احساس درد ناگهانی می‌ شود. برخی از علائم دیگر عبارتند از:

☑ ورم

☑ کوفتگی

☑ ضعف در پشت زانو

این نوع آسیب زانو بیشتر در بین ورزشکارانی که زیاد می ‌دوند مانند فوتبالیست ها، بسکتبالیست ها و تنیس بازها رایج است.

کیست بیکر
کیست بیکر کیسه ایست محتوی مایع مفصلی که در پشت زانو به وجود می آید. مایع مفصلی باعث روان سازی مفصل زانو می‌ شود اما التهاب یا آسیب دیدگی زانو موجب تولید بیش ازحد مایع مفصلی می‌ شود که گاه منجر به تشکیل کیست در پشت زانو می‌ گردد. علائم کیست بیکر شامل موارد زیر می‌ شود:

✅ درد در پشت و داخل زانو

✅ ورم پشت زانو

✅ سفت شدن و مشکل در خم کردن زانو

این علائم در زمان فعالیت تشدید می یابد و در صورت ترکیدن کیست باعث ایجاد درد شدیدو ناگهانی درساق می‌ شود.

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد درد پشت زانو اینجا را کلیک کنید.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

 

 


برچسب: #درد-زانو، #زانو-درد، #زانو،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۴۱:۳۵ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

بیماری دیابت

بیماری دیابت چیست؟
دیابت بیماری ای است که موجب تولید انسولین ناکافی یا حساسیت پایین به انسولین می‌شود. انسولین یک هورمون حیاتی است که مسئولیت کمک به جذب گلوکز توسط سلول‌ها را بر عهده دارد. از این گلوکز برای فراهم کردن انرژی سلول‌ها استفاده می‌شود. زمانی که ایرادی در این فرآیند ایجاد گردد، قند به سلول‌ها منتقل نمی‌شود و در خون در حال گردش، باقی می‌ماند، این موضوع موجب ایجاد مشکلاتی جدی برای فرد می‌شود که که یکی از آنها، تنگی و انسداد عروق و در نتیحه ان ایسکمی و سیاه شدن پای دیابتی است.
علت سیاه شدن پا در اثر دیابت چیست؟
دوره‌های طولانی از سطح بالای قند خون می‌تواند به بخش‌های مختلفی از بدن آسیب وارد کند، یکی از بخش‌هایی که بیشترین آسیب را متحمل می‌شود، پاهای افراد است.

دو مشکل اصلی پا که در افراد دیابتی رخ می‌دهند عبارتند از: نروپاتی دیابتی و بیماری عروق محیطی

⛔ نروپاتی دیابتی
با گذر زمان، دیابت می‌تواند به اعصاب فرد آسیب وارد کند. چنین چیزی می‌تواند سبب ایجاد بی حسی در پای افراد شود.

در این حالت، افراد دیابتی به خوبی نمی توانند درد، سوزش یا عفونت را در پای خود احساس کنند و حتی ممکن است فشار ناشی از کفش‌های خود را نیز متوجه نشوند. کم شدن قدرت حواس فرد می‌تواند خطر بریدگی، جراحت و تاول را افزایش دهد.

اگر بیمار دیابتی برای عفونت‌های ایجاد شده در بدن خود، درمان‌های لازم را دریافت نکند، ممکن است با زخم‌های عمیق و قانقاریا مواجه شود. ابتلای بیمار به قانقاریا، می تواند خطر قطع عضو را افزایش دهد.

⛔ بیماری عروق محیطی
دیابت می‌تواند تغییراتی در رگ‌های خونی فرد ایجاد کند. این بیماری حتی قادر به تغییر سرخرگ‌ها نیز خواهد بود. بیماری عروق محیطی منجر به تنگ شدن شریانهای مغز (کاروتید)، کلیه، اندام های تحتانی و فوقانی می شود. این موضوع بر رگ‌های خونی که به اندام‌هایی نظیر دست و پا وارد می‌شوند، تاثیر می‌گذارد و جریان خون آنها را محدود می‌کند.

کاهش جریان خون می‌تواند به ایجاد درد، عفونت و زخم‌هایی که به سختی خوب می‌شوند، بیانجامد. اگر فرد به یک عفونت جدی مبتلا گردد، فوق تخصص زخم پای دیابتی ممکن است مجبور به تجویز قطع عضو برای فرد بیمار شود.
طبق تعاریفی که برای شما آوردم، مشکل اصلی بیمار ۴۵ ساله ی ما در مرحله ی اول، بیماری شریانی محیطی منجر به تنگی عروق پا بود. زخم با حاشیه سیاه، مترشحه نشان دهنده یک زخم ایسکمیک (نرسیدن خون) و سوار شدن عفونت بر روی آن بود.
دیابت و قطع پا
زخم‌های پا از جمله سیاه شدن و یا قرمز شدن پای دیابتی می‌توانند عواقب ناگواری برای افراد دیابتی داشته باشند. عفونت پا در نتیجه زخم‌های پا ایجاد می‌شود، این موضوع می‌تواند به عفونت بافت‌های عمقی و التهاب استخوان (استئومیلیتیس) منجر شود. چنین عفونتی در نهایت منجر به قطع عضو فرد می شود. برای جلوگیری از قطع عضو پای دیابتی، تشخیص و درمان فوری عامل اصلی زخم ها، ضرورت دارد.

منبع:

روند درمان زخم پای دیابتی در یک بیمار ۴۵ ساله [نمونه واقعی]

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص زخم پای دیابتی و جراح عروق در تهران


برچسب: #دیابت، #زخم-پا-دیابتی، #انسولین،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۳۴:۳۱ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

سوزش کف پا

در زیر به عللی که می تواند منجر به سوزش کف پا شود اشاره می کنیم:
1- مصرف بیش از اندازه الکل
2- عدم توجه به تناسب مواد غذایی در بدن
3- شرایط بد کاری مانند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سموم
4- سابقه بیماری نوروپاتی دیابتی و نوروپاتی حسی در فرد
5- سابقه بیماری شارکو ماری توث
6- سابقه سندروم درد CPRS
7- سابقه بیماری ارتیروملالژیا
8- اختلال (کمبود فعالیت) غده تیروئید
9- عفونت های مختلف
10- وجود قارچ در بین انگشتان به خصوص در ورزشکاران
11- بیماری های کلیه و انتقال سم به خون
12- بیماری تنگ شدن شریان های منتقل کننده خون از پا به قلب (PAD)
13- انقباض یا ورم اعصاب پشت قوزک پا
14- مشکلات کبدی مانند کبد چرب
15- برخی درمان ها مانند شیمی درمانی
درمان سوزش کف پا
همانطور که گفتیم برای درمان احساس سوزش در کف پا، ابتدا باید علت آن تشخیص داده شود. از این رو، روش درمانی نمی تواند به صورت خودسرانه انتخاب شود و پیش از هر کاری ابتدا باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرد.
ابتدا موارد زیر را مد نظر داشته باشید:
1- از پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند برای مدت طولانی پرهیز کنید.
2- هر روز، به خصوص در روزهای گرم تابستان، برای جلوگیری از قارچ زدگی، پای خود را شسته و خوب خشک کنید.
3- از جوراب های نخی و خنک در هوای گرم و جوراب های گرم فاقد مواد پلاستیکی در روزهای سرد سال استفاده کنید.تسکین احساس سوزش در کف پا
اگر زمان زیادی باید طی شود تا به مطب دکتر بروید، از روش های زیر می تواند این احساس سوزش را به صورت موقتی تسکین بخشید:
- شستشوی پا با آب سرد
- شستشوی پا با سرکه سیب (برای افراد غیر دیابتی)
- استعمال خمیر زردچوبه و زنجبیل و آب بر روی پا
- ماساژ دادن پا
علاوه بر این پزشک شما ممکن است با توجه به آزمایشات انجام گرفته، درمان ها و داروهای زیر را به شما پیشنهاد کند:
· ویتامین B
· مکمل تیروئید
· لیزر درمانی
· تحریک الکتریکی و مغناطیسی

منبع...


برچسب: #کف-پا، #سوزش-پا، #درمان-سوزش-پا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۵:۱۶:۲۱ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

عوارض جانبی پروپرانولول

قرص پروپرانولول به چه منظور مصرف میشود؟

پروپرانول برای بیماری‌های گوناگون دیگری، چون تسکین درد قلبی، پیشگیری از سردردهای میگرنی و درمان بی‌نظمی تپش تجویز می‌شود. پروپرانولول در تعدادی از اختلالات فیزیکی مانند لرزش اساسی و نیز روحی مانند فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب و اختلال هراس به‌ویژه اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز کاربرد دارد.

قرص پروپرانولول در چه مواردی مصرف می‌شود؟
 
درمان اضطراب
یکی از علایم اصلی اضطراب بالا رفتن ضربان قلب است که به عنوان بخشی از پاسخ جنگ و گریز بشمار می‌رود. در مواقع خطر، بدن آدرنالین را به منظور افزایش کار قلبی و پمپاژ سریع‌تر خون و اکسیژن تولید می‌کند. در این موارد مصرف پروپرانول برای اضطراب، باعث می‌شود کمتر احساس ضعف و سستی کنیم.

تقویت عضلات با افزایش خون‌رسانی که ما را وحشت‌زده و عصبانی می‌کند در صورت سریع کار نکردن قلب اتفاق نمی‌افتد. به دلیل این دو فایده مهم پروپرانول است که از آن برای درمان اضطراب استفاده می‌شود.

 
کنترل فشار خون
اگر شما دارای فشار خون بالا می‌باشید، قرص پروپرانولول اجازه می‌دهد تا فشار خون در رگ‌های خونی‌تان کاهش یابد و به پیشگیری از ریتم غیر طبیعی سریع قلب (آریتمی) کمک می‌کند.

 

عوارض جانبی پروپرانولول
عوارض جانبی شایع پروپرانولول شامل موارد زیر است:
حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، درد(یا گرفتگی) معده،
کاهش میل جنسی، ضعف جنسی، یا مشکل ارگاسم؛
مشکلات خواب (بی خوابی)؛ یا
احساس خستگی.
این لیست عوارض جانبی، کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای گرفتن توصیه های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود در تماس باشید. ممکن است لازم باشد این عوارض را به سازمان غذا و دارو گزارش کنید.

پروپرانولول ۱۰ موارد مصرف
پروپرانولول ۱۰ برای کمک به کاهش علائم جسمی اضطراب، مانند ضربان قلب سریع و لرزش نیز تجویز می شود. علائم شبیه به این موارد هم در افراد با پرکاری غده تیروئید تجربه می گردد. پروپرانولول به سرعت این نوع از علائم را تسکین می دهد. همچنین این بتا بلاکر معمولا برای کمک به جلوگیری از میگرن تجویز می گردد. قرص پرانول ۱۰ یا پرانول ۲۰ می تواند برای افرادی که درمان های دیگری برای میگرن دریافت کرده اند و نامناسب بوده، مفید واقع شود.

منبع: 

www.yjc.ir

www.saednews.com

www.drhsnajafi.com


برچسب: #پروپرانولول، #مصرف-پروپرانولول، #عوارض-پروپرانولول،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۱۳:۳۶ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

سایت سنگ کلیه چیست؟

سایت دکتر سنگ کلیه شروع به کار کرد! این خبر کوتاه، شاید یکی از بهترین خبرهای این روزهای دنیای وب و پزشکی باشد. اما چرا این خبر تا این حد مهم است آنچیزی است که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم.
پزشکی و سلامت از آن دسته موضوعات است که ارتباط مستقیم با کیفیت زندگی افراد دارد و از این رو افراد هر روز به دنبال پیدا کردن روش های بهتر و جدیدتر برای بالا بردن سطح آگاهی خود درباره روش های زندگی سالم هستند. و همانطور که می دانیم، هرگاه متقاضی یک موضوع زیاد باشد، افراد غیر متخصص زیادی نیز وارد آن حوزه جذاب شده و از فرصت پیش آمده استفاده می کنند و اطلاعاتی را با سرعت هرچه تمام تر در این زمینه منتشر می کنند. آنجا که سرعت مهم است، از کیفیت کاسته می شود. چه بسا در همین زمینه اطلاعاتی غلط به گوش و چشم جویندگان برسد.

از همین رو وجود سایت های تخصصی با محوریت موضوعات سلامتی و پزشکی و نظارت پزشکان مجرب از جمله ضروریات فضای مجازی در این حوزه است.

خبر خوب این است که دکتر حسین کرمی، فوق تخصص اورولوژی و بیماری های کلیه و مجاری ادراری اقدام به راه اندازی وبسایتی با موضوعیت سنگ کلیه و مجاری ادراری نموده است و اتفاق بهتر آنکه بیماران می توانند در این وبسایت سؤالات خود را به صورت آنلاین پرسیده و از پاسخ های دکتر کرمی بهره مند شوند.

چرا سنگ کلیه مهم است؟

کلیه به عنوان تصفیه خانه بدن عمل می کند و خون را از مواد آلاینده پاک می کند. عملکرد صحیح کلیه به منزله عملکرد منظم و دقیق سایر اجزای بدن است. در صورت بروز هر گونه مشکل در سیستم گوارش و کلیه ها و مجاری ادراری، پی اچ خون بالا رفته و ممکن است خون اسیدی شود، سموم از بدن دفع نمی شود، تولید هورمون ها با اختلال روبرو می شود و اسملاریته بدن با اختلال مواجه می شود.

وجود سنگ در کلیه در واقع در سیستم دفع ادرار اختلال ایجاد می کند و در نتیجه کل عملکرد مجاری ادراری با مشکل روبرو می شود.

در سایت دکتر سنگ کلیه چه میبینیم؟

یکی از مزایای سایت دکتر سنگ کلیه پرداختن به تمام موضوعات پیرامون سنگ های کلیوی و مجاری ادراری است. از روش های پیشگیری از بیماری های کلیه تا رژیم غذایی مناسب برای کلیه های سنگ ساز و روش های درمانی، از درمان گیاهی سنگ کلیه تا جراحی سنگ کلیه همه در دسته درمان سنگ کلیه مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین بیماری هایی مانند گیر کردن سنگ کلیه در حالب و سنگ مثانه نیز شرایط درمانی خاص خود را دارد که در این وبسایت به آن پرداخته شده است.

به علاوه ویدیوهای توضیحی و عملی درباره روش های درمان سنگ کلیه و مجاری ادراری از جمله مواردی است که می توانید در این وبسایت ببینید.

منبع...

 

 


برچسب: #سنگ-کلیه، #متخصص-کلیه، #درد-کلیه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۵۳:۲۱ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

عوامل افزایش دهنده PSA

اندازه طبیعی پروستات چند سی سی است؟
غده ی پروستات در سراسر دوران کودکی، نسبتا کوچک باقی می‌ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می‌کند. این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازه ی تقریبا ثابت می‌رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی) باقی می‌ماند. در واقع وزن نرمال پروستات در یک فرد بالغ سالم حدود ۲۰ الی ۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

در محدوده سنی ۴۰ سال غده پروستات در مردان شروع به بزرگ شدن می کند که به اصطلاح هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) نامیده می شود. طبق مطالعات بین افزایش سن، افزایش وزن غده پروستات و میزان آنزیم پروستات (PSA) ارتباط مستقیم وجود دارد.

تا سن ۲۰ سالگی پروستات در مردان به اندازه یک گردو است و بیماری هایی که با منشا پروستات باشند، بسیار کم هستند. از سن ۴۰ سالگی در بعضی از مردان بزرگی پروستات شروع می شود و تا سن ۵۰ سالگی نزدیک به نیمی از مردان مشکلاتی با بزرگی پروستات خواهند داشت.

تا سن ۶۰ سالگی، بزرگ شدن پروستات در مردان به اندازه ای است که می تواند باعث مشکلات ادراری شایع ای مثل به سختی و تکرر ادرار شود، این به علت افزایش فشار ناشی از بزرگی پروستات به مجرای ادرار و مثانه است. در این حالت بزرگی پروستات سبب بروز مشکلاتی در زندگی فرد خواهد شد، مثل بی خوابی به دلیل بیدار شدن مکرر برای ادرار کردن.

تا سن ۸۰ سالگی تقریبا ۸۰% مردان مشکلاتی ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. در واقع این مشکل چنان شایع است که می توان گفت همه مردان در این محدوده سنی آن را تجربه خواهند کرد.

آزمایش پروستات در مردان (تست PSA)
آزمایش پروستات(PSA) یک تست خونی است که مقدار کل آنتی ژن اختصاصی پروستات خون را اندازه می گیرد. PSA پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی پروستات و هم چنین سلول های سرطانی پروستات تولید می گردد.

به طور طبیعی همه مردان مقدار کمی از PSA را در خونشان دارند. افزایش مقدار PSA ممکن است نشانه وجود مشکلی در غده پروستات باشد، اما الزما به معنی سرطان پروستات نیست.

عوامل افزایش دهنده PSA
افزایش سن
عفونت ادراری
بزرگی پروستات
سرطان پروستات
فعالیت شدید بدنی
زناشویی
دستکاری پروستات مانند سونداژ
نمونه برداری از پروستات

مقدار طبیعی PSA در سنین مختلف
تا ۳ ng/ml برای مردان تا سن ۵۰ سال
تا ۴ ng/ml برای مردان تا سن ۶۰ سال
تا ۵ ng/ml برای مردان تا سن ۷۰ سال و بیشتر
توجه: اگر کسی فیناستراید استفاده کند پس از ۶ ماه، میزان PSA حدود ۵۰% پایین تر از حد معمول نشان داده می شود.

برگرفته از وب سایت:

https://drshnategh.com/

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی


برچسب: #PSA، #مقدار-طبیعی-PSA، #عوامل-افزایش-دهنده-PSA،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۰۸:۱۴ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

وزن طبیعی پروستات

حجم طبیعی پروستات
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حجم طبیعی پروستات چند سی سی باید باشد؟

آزمایشات زیادی با فرمول های مختلفی وجود دارند اما به عبارت ساده تر یک پروستات با حجم ۶۰ سی سی باید ۲ برابر یک پروستات با حجم ۳۰ سی سی، PSA بسازد.

در حجم طبیعی پروستات، غده پروستات اندازه و شکل یک توپ گردو یا گلف است. بزرگ شدن، پروستات ممکن است مانع از جریان ادرار و خروج آن شود.

اندازه خطرناک پروستات
پروستات بزرگ شده به معنی بزرگ شدن غده پروستات است. بزرگ شدن پروستات تقریباً برای همه مردان اتفاق می افتد. پروستات بزرگ شده معمولاً به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) خوانده می شود و به معنای سرطان نیست همچنین خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد.


پروستات بزرگ، مانند سرطان پروستات نبوده و خطر این عارضه مانند سرطان پروستات نیست همچنین ممکن است بزرگ شدن پروستات علائمی را برای فرد ایجاد کند که فرد، تحت تاثیر آن قرار گیرد و در افراد بالای 50 سال این مشکل به وجود می آید.

اندازه خطرناک پروستات را نمی توان گفت که دقیقا چه اندازه ای است ولی می توان گفت اگر فرد حس کند که در تخلیه ادرار آن مشکل ایجاد شده است حتما باید به پزشک متخصص اورولوژی و پروستات مراجعه کند.


روش های اندازه گیری پروستات
همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال ) و یا چنان چه تا به حال نمونه داده اید ( نمونه های قبلی ) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

چه زمانی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

وزن طبیعی پروستات
کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

 روش های تعیین وزن پروستات
به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

معاینه مقعدی دیجیتال
در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

سونوگرافی پروستات
تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

برای اندازه گیری وزن پروستات معاینه مقعدی دقیق تر است یا سونوگرافی؟
برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص اندازه طبیعی پروستات می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://drprostat.ir/240

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

 


برچسب: #وزن-پروستات، #متخصص-اورولوژی، #خطرات-پروستات،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۰:۵۱ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

درمان پروستات با حنا و عسل

محل دقیق پروستات مردان
پروستات غده ای سفت و به شکل یک هرم وارونه است، بین مثانه و آلت تناسلی و تقریبا پایین تر از مثانه و در لگن قرار دارد. اندازه پروستات تقریبا به اندازه یک گردو است.

این غده بخشی از مایع منی را می سازد و مواد مغذی برای فعال ماندن اسپرم را فراهم می کند.

روشهای خانگی درمان پروستات
درمان پروستات با عسل
درمان پروستات با عسل یک درمان طبیعی برای کاهش عفونت و التهاب پروستات است.  این ماده به مبارزه با رادیکال های آزاد، افزایش ایمنی و تولید ادرار، حفظ اندازه و سلامت پروستات کمک می کند.

جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به بافت پروستات، بهبود حساسیت و عملکرد نعوظ، جلوگیری از بزرگی پروستات،  از مزایای درمان پروستات با عسل است و در واقع کمک می کند تا جریان ادرار،  افزایش پیدا کرده و باعث کاهش  درد می شود.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد، موم زنبور عسل در درمان ناراحتی های پروستات بسیار موثر است.

با تحلیل و بررسی اثر گذاری موم  زنبور عسل بر سرطان پروستات مشخص شد که ترکیب حاصل از موم زنبور عسل، در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و درمان پروستات تاثیرگذار است.

البته اثر گذاری موم زنبور عسل به این دلیل است که موم عسل، حاوی ماده ای به نام  اسید کافئیک است که این ماده با ارزش، سال های سال برای درمان انواع بیماری هایی مانند گلو درد، سوختگی ها، سرطان و انواع التهاب ها، به کار برده می شد.

بر طبق نظر محققان در مورد این ماده می توان گفت که اسید کافئیک باعث می شود تا سلول های سرطانی در رشد و تغذیه دچار اختلال شوند و این کار به وسیله متوقف کردن عملکرد تغذیه ای برای سلول های سرطانی، ایجاد می شود.

بر طبق تحقیقات آزمایشگاهی که بر روی موش ها انجام شد، مشاهده شد که هنگام مصرف اسید کافئیک به صورت روزانه، رشد سلول های سرطانی کاهش پیدا کرده و متوقف شده است و هنگام قطع مصرف اسید کافئیک، مجددا سلول های سرطانی تکثیر شدند.

علاوه بر این مشخص شد که مصرف اسید کافئیک می تواند باعث کاهش رشد سلول های سرطانی در بلند مدت شده و میانگین رشد و گسترش آن ها را به حداقل می رساند.

درمان پروستات با حنا
کمترین خاصیت درمان پروستات با حنا این است که می تواند التهاب پروستات را کاهش دهد. برای این کار ابتدا وان حمام را از آب ولرم پر کرده و مقداری حنا درون وان بریزید. سپس به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت در وان بنشینید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص حنا در درمان پروستات می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://nabzema.com/60286

دکترشهریار ناطق
متخصص ارولوژی


برچسب: #پروستات، #درمان-پروستات، #پروستات-مردان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۴:۰۴ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

انواع سرطان کلیه

سرطان کلیه و انواع آن
سرطان کلیه سرطانی است که در بافت های کلیه شکل می گیرد. برخی از انواع سرطان کلیه عبارتند از:

کارسینوم سلول کلیوی؛ سرطانی که در محل تجمع  لوله های بسیار کوچک در کلیه که مواد زائد را از خون خارج می کنند ، شکل می گیرد.
کارسینوم  لگنچه کلیه؛ سرطانی که در مرکز کلیه که ادرار جمع می شود ، شکل می گیرد.
تومور ویلم. نوعی از سرطان کلیه است که معمولاً در کودکان کمتر از 5 سال مشاهده می شود.
سرطان کلیه در بین 10 سرطان شایع در مردان و زنان است. بین سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی این سرطان بیشتر درصد کشندگی را دارد. به همین علت پیشگیری از سرطان کلیه و درمان به موقع آن بسیار مهم است.
علائم سرطان کلیه را بشناسید
در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در ابتدا علائمی مربوط به کنسر کلیه نداشته باشند. با رشد تومور، ممکن است علائم ایجاد شوند. ممکن است شما یکی یا تعداد بیشتری از علائم سرطان کلیه را داشته باشید:

وجود خون در ادرار
یک توده در پهلو یا شکم شما
از دست دادن اشتها
دردی در پهلوی شما که خوب نمی شود
از دست دادن وزن که دلیل مشخصی نداشته باشد
تبی که هفته ها طول بکشد و به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دیگری نباشد
خستگی شدید
کم خونی
ورم مچ پا یا پاها

عوامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان کلیه
عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش دهند :

سیگار کشیدن. استعمال دخانیات خطر ابتلا به سرطان کلیه را دو چندان می کند. اعتقاد بر این است که عامل حدود 30٪ از سرطان های کلیه در مردان و حدود 25٪ در زنان می باشد.
جنسیت. مردان  2 تا 3 برابر بیشتر از زنان در معرض سرطان کلیه هستند.
نژاد. سرطان کلیه در افراد سیاه پوست بیشتر دیده می شود .
سن. سرطان کلیه به طور معمول در بزرگسالان مشاهده می شود و معمولاً بین 50 تا 70 سالگی تشخیص داده می شود.
تغذیه و وزن. تحقیقات اغلب ارتباطی بین سرطان کلیه و چاقی را نشان داده اند.
فشار خون بالا. احتمال ابتلای مردان با فشار خون بالا به سرطان کلیه بسیار بالا است.
استفاده بیش از حد از داروهای خاص. داروهای ضد درد حاوی فناستین به دلیل پیوند آن با سرطان سلول ترانزیشنال ، از سال 1983 در ایالات متحده ممنوع شده است. دیورتیک ها و قرص های ضد درد مانند آسپرین ، استامینوفن و ایبوپروفن نیز با سرطان کلیه ارتباط دارند.
قرار گرفتن در معرض کادمیوم. برخی از مطالعات ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض عنصر فلزی کادمیوم و سرطان کلیه را نشان داده اند. کار با باتری ، رنگ و مواد جوشکاری ممکن است خطر ابتلا را نیز افزایش دهد. این خطر حتی برای افراد سیگاری که در معرض کادمیوم هستند نیز بیشتر است.
بیماری مزمن کلیه. افرادی که عملکرد کلیه ی آن ها کاهش یافته است اما هنوز نیازی به دیالیز ندارند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه باشند.
دیالیز طولانی مدت. افرادی که مدت طولانی دیالیز انجام می دهند ،  ممکن است کیست های سرطانی در کلیه هایشان ایجاد شود. این رشد معمولاً زود هنگام یافت می شود و اغلب می توان  قبل از شیوع سرطان برداشته شوند.
سابقه خانوادگی سرطان کلیه. افرادی که فامیل درجه یک ابتلا به سرطان کلیه مانند والدین ، برادر ، خواهر یا فرزند دارند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. در صورتی  که سایر اعضای خانواده از جمله پدربزرگ و مادربزرگ ، عمه ، عمو ، خواهرزاده ، برادرزاده و نوه به این بیماری مبتلا شوند و اگر این بیماری در اعضای خانواده قبل از سن 50 سالگی تشخیص داده شود ، در هر دو کلیه سرطان وجود داشته باشند و یا بیش از یک  تومور در کلیه وجود داشته باشد ، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می شود .
  اگر نگران هستید که سرطان کلیه در خانواده شما وجود داشته باشد ، تهیه سابقه ی دقیق خانوادگی و به اشتراک گذاشتن نتایج با پزشک خود بسیار مهم است. با سابقه خانوادگی ، شما و پزشکتان می توانید برای کاهش خطر قدم بردارید و در مورد سلامتی خود پیشگویی کنید.

شرایط ژنتیکی و سرطان کلیه
اگرچه سرطان کلیه می تواند در خانواده ها ادامه یابد ، اما سرطان های ارثی کلیه شایع نیستند و حدود 5٪ اتفاق می افتند. فقط چند ژن خاص که خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد ، یافت شده اند ، و با سندرم های ژنتیکی خاصی مرتبط هستند. بیشتر این شرایط با نوع خاصی از سرطان کلیه همراه هستند .

یافتن یک سندرم ژنتیکی خاص در یک خانواده می تواند به فرد و پزشک کمک کند تا یک برنامه غربالگری مناسب برای سرطان تهیه شود و در برخی موارد به تعیین بهترین گزینه های درمانی کمک می کند. آزمایش ژنتیکی فقط می تواند جهش ژنی را در یک فرد تعیین کند . اکثر کارشناسان اکیداً توصیه می کنند که افرادی که خواهان  آزمایش ژنتیکی هستند ، ابتدا با یک مشاور ژنتیک مشورت کنند. مشاور ژنتیک متخصصی است که برای توضیح خطرات و فواید آزمایش ژنتیک آموزش دیده است.

شرایط ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان کلیه را در فرد افزایش می دهد عبارتند از:

سندرم فون هیپل- لینداو (VHL). خطر ابتلا به چندین نوع تومور در افراد مبتلا به سندرم VHL  افزایش می یابد. بیشتر این تومورها خوش خیم هستند. با این حال ، 40٪ از مبتلایان به این عارضه به کارسینوم کلیر سل کلیه مبتلا می شوند.

کارسینوم کلیر سل ارثی کلیه غیر VHL. کارسینوم کلیر سل ارثی کلیه غیر VHL یک بیماری ژنتیکی است که خطر ابتلا به کارسینوم کلیر سل کلیوی (CCRCC) را افزایش می دهد. اگر بیش از 1 عضو در خانواده به CCRCC مبتلا باشد ، ممکن است کل خانوادهممکن است به کارسینوم کلیر سل ارثی کلیه غیر VHL مبتلا باشند . 
کارسینوم سلول کلیوی پاپیلری ارثی (HPRCC). کارسینوم سلول کلیوی پاپیلری ارثی  یک بیماری ژنتیکی است که خطر ابتلا به سرطان سلول کلیوی پاپیلری نوع 1 را افزایش می دهد. افرادی که HPRCC دارند ، خطر ابتلا به بیش از یک تومور در یک کلیه یا تومور در هر دو کلیه را دارند. اگر دو فرد یا بیشتر از نزدیکان مبتلا به سرطان سلول کلیوی پاپیلری نوع 1 تشخیص داده شده است ، ابتلا به  HPRCC در کل خانواده مشکوک است.
سندرم برت-هاگ-دوب (BHD). سندرم BHD یک بیماری ژنتیکی نادر است که احتمال همراهی با تومورهای پوستی غیر سرطانی متعدد ، کیست ریه و افزایش خطر ابتلا به تومورهای کلیوی غیر سرطانی و سرطانی ، به ویژه کروموفوب یا آنکوسیتوم وجود دارد. افراد مبتلا به BHD ممکن است خطر ابتلا به سرطان کلیه کلیر سل یا پاپیلری داشته باشند.
لیومیوماتوز ارثی و کارسینوم سلول کلیوی (HLRCC). این بیماری با افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول کلیوی پاپیلری نوع 2 و گره های پوستی به نام لیومیوماتا همراه است که به طور عمده در بازوها ، پاها ، قفسه سینه و کمر مشاهده می شود. زنان مبتلا به HLRCC معمولاً دچار فیبروم های رحمی می شوند که به آنها لیومیوم یا معمولاً لیومیوسارکوم گفته می شود.
سندرم پیچیده اسکلروز توبروز (TSC). سندرم TSC یک بیماری ژنتیکی است که با تغییر در پوست ، مغز ، کلیه و قلب همراه است. افراد مبتلا به TSC خطر ابتلا به آنژیومیولیپومای کلیه و سرطان کلیه را افزایش می دهند .
سایر بیماری های ژنتیکی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه همراه باشند. تحقیقاتی برای یافتن سایر دلایل ژنتیکی سرطان کلیه در حال انجام است.

برگرفته از وب سایت:

https://dr-valipour.com/

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران


برچسب: #سرطان-کلیه، #درد-کلیه، #درمان-سرطان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۸:۳۳ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

خون در ادرار

خون در ادرار نشانه چیست؟
در هماچوری، ممکن است کلیه ها یا هر قسمت دیگری از مجاری ادراری، به گلبول های قرمز اجازه دهند تا به درون ادرار راه یابند. دلایلی که می توانند سبب این عارضه شوند به شرح زیر هستند:

۱- عفونت مجاری ادراری
گاهی علت خون در ادرار می تواند عفونت مجاری ادراری باشد که به وسیله ورود باکتری به میزراه و راه یافتن آن به درون مثانه ایجاد شود. سپس باکتری در آن قسمت می تواند تقسیم شود، که این وضعیت سبب ایجاد شماری از علائم می گردد.

در عفونت مجاری ادراری، در کنار وجود خون در ادرار ممکن است متوجه شوید که ادرار شما دارای بویی شدید است، نیازی مبرم به ادرار کردن دارید و هنگامی که سعی در ادرار کردن دارید احساس سوزش می کنید. همچنین ممکن است این سوزش را در حین نزدیکی جنسی نیز احساس کنید.

۲- ادرار خونی ناشی از بیماری کلیوی
یک مورد دیگر از عوامل ادرار خونی که می تواند بیشتر نگران کننده باشد، بیماری کلیوی است. در این مورد، خونریزی میکروسکوپی مجاری توسط گلومرولونفریتیس (التهاب نفرونی گلومرولی) ایجاد شده است، که به عبارت دیگر التهاب سیستم تصفیه کلیه ها می باشد.

این وضعیت می تواند نشانه یک بیماری سیستمی مانند دیابت باشد. در دیگر موارد، این وضعیت می تواند به صورت خود به خودی و بدون هیچ دلیل واضحی رخ داده و یا توسط عفونت های استرپتوکوکی (یک نوع باکتری)، بیماری های عروق خونی که واسکولیت نامیده می شوند و مشکلات ایمنی بدن مانند نفروپاتی IgA آغاز شود.

۳- سنگ های مثانه
هنگامی که مواد معدنی در بدن ما سنگ هایی کوچک و سخت را تشکیل می دهند، سنگ کلیه و مثانه ایجاد می شوند. این سنگ ها که توسط موادی معدنی ساخته شده اند به دیواره های کلیه ها و مثانه چسبیده و سپس متبلور می شوند.

سنگ مثانه و کلیه معمولا در اکثر موارد دردناک نیستند. هر چند، در صورتی که این سنگ ها انسدادی ایجاد کرده و یا به اعضای داخلی آسیب برسانند، می توانند سبب به وجود آمدن مشکلاتی شوند و علت خون در ادرار باشند.

در مواردی که انسداد به وجود می آید و یا این سنگ ها در حال عبور هستند، ممکن است در ادرار خود خونریزی احساس کنید. از آنجایی که معمولا این وضعیت با دردی شدید همراه است، به راحتی متوجه آن می شوید.

۴- آسیب کلیوی
اگر ضربه ای شدید به نیم تنه فرد وارد شود اما به داخل بدن نفوذ نکند (سبب پاره یا سوراخ شدن نشود) می تواند به وجود خون در ادرار منجر شود.

این وضعیت در اثر آسیب به کلیه ها، که معمولا از طریق برخوردهای فیزیکی در ورزش ایجاد می شود، به وجود می آید. این شرایط از لحاظ فیزیکی به کلیه ضربه زده و سبب خونریزی داخلی می شود که این خونریزی به ادرار راه می یابد. اگر چنین ضربه شدیدی به شما رسیده بهتر است جهت اطمینان از وسعت آسیب، خود را بررسی کنید.

۵- آسیب مثانه
همانگونه که یک جراحت کلیه می تواند سبب خونریزی در ادرار شود، آسیب به مثانه نیز می تواند سبب به وجود آمدن این شرایط شود. اگر چنین عاملی سبب خونریزی شده باشد، احتمالا در همان زمان متوجه آن شده و علائمی دیگری مانند درد در هنگام لمس، درد در هنگام خم شدن یا انجام فعالیت، عملکرد ضعیف احتمالی که می تواند به صورت نیاز شدید به دفع ادرار خود را نشان دهد و … را تجربه کنید.

۶- ورزش شدید
این عامل بسیار نادر می باشد اما در برخی موارد، ورزش شدید می تواند سبب هماچوری شود. تصور می شود که این وضعیت بتواند در اثر کم آبی شدید بدن یا آسیبی باشد که بدون متوجه شدن فرد به مثانه او رسیده است.

این شرایط همچنین می تواند ناشی از آسیب ایجاد شده در اثر تحرک و تکان خوردن شدید اعضای داخلی بدن در حین فعالیت یا از بین رفتن گلبول های قرمز خون در حین ورزش هوازی پایدار باشد.

با اینکه این عارضه می تواند در هر نوع ورزشی رخ دهد اما ورزشکارانی که به صورت رایج تحت تاثیر آن قرار می گیرند، دوندگان هستند. همچنین این وضعیت می تواند در ورزش هایی که شامل فعالیت های شدید هستند رخ دهد.

۷- کم خونی داسی شکل
کم خونی داسی شکل وضعیتی است که سبب به وجود آمدن یک نقص در هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون می شود. این عارضه می تواند سبب ایجاد هر دونوع هماچوری قابل رویت و میکروسکوپی شود و طیفی از علائمی دیگر مانند خستگی، آنمی یا کم خونی، درد شدید، تورم انگشت ها، عفونت های معمول باکتریایی، آسیب های ریوی، آسیب های قلبی و زخم های پا را ایجاد کند.

آسان ترین راه مطمئن شدن از اینکه وضعیت حال حاضر فرد ناشی از کم خونی داسی می باشد یا خیر، بررسی سابقه خانوادگی می باشد. این بیماری ژنتیکی بوده و همانطور که گفته شد فرد باید وضعیتی مشابه را در سابقه خانوادگی خود جستجو کند.

۸- سندرم آلپورت
سندرم آلپورت مانند عامل پیشتر گفته شده یک اختلال ژنتیکی است. بنابراین آسان ترین راه جهت مطمئن شدن از دخیل بودن یا نبودن این بیماری در وضعیت فرد، بررسی سابقه خانوادگی او می باشد.

اگر فرد مبتلا به سندرم آلپورت باشد، این اختلال بر روی غشاهای تصفیه کننده در گلومرول های کلیه های او تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر وجود خون در ادرار فرد ممکن است علائم دیگری از جمله: رنگ غیر عادی ادرار، تورم قسمت مچ به پایین پا، مچ پا و کل پا را تجربه کند.

همچنین فرد ممکن است به اختلال یا از دست دادن بینایی، درد پهلو، از دست دادن شنوایی و تورم نواحی اطراف چشم ها مبتلا شود. به طور کلی، این وضعیت نسبتا آسان شناسایی می شود.

۹- داروها و موادغذایی
به احتمال زیاد چیزی که موجب قرمز شدن ادرار می شود، خون نیست. برخی از مواد غذایی می توانند موجب قرمز شدن خون شوند. اگر آب زیادی از دست داده باشید، از آنجایی که به مقدار کافی آب در بدن شما جهت رقیق کردن ادرار وجود ندارد، رنگ ادرار بسیار تیره می گردد.

همچنین، اگر قرص ویتامینه ای مصرف کنید که به درستی برای شما تجویز نشده باشد و بدن به آن نیازی نداشته باشد، بدن به آسانی اجازه می دهد تا آن مستقیما از بدن خارج شود. در این مورد، رنگ ادرار زرد درخشان به نظر می رسد.

در صورتی که فرد موادی مشخص را مصرف کند، ادرار او می تواند قرمز به نظر رسد. برای مثال چغندر قند، توت سیاه و ریواس همگی می توانند سبب قرمز به نظر رسیدن ادرار شوند و فرد را برای لحظه ای نگران کنند. اما آنها علت خون در ادرار نیستند.

۱۰- خونی بودن ادرار در اثر آسیب
ما درباره اینکه چگونه آسیب به اندام می تواند باعث ایجاد خون در ادرار شود، بحث کردیم. اما آسیب هایی که به نواحی پایین تر می رسند نیز می توانند سبب خونریزی شوند.

برای مثال: اگر فرد در حین انجام ورزش های تماسی ضربه ای به ناحیه بین دو پای او وارد شود ممکن است در نواحی میزراه دچار خونریزی شود که این خونریزی به آسانی می تواند راه خود را به سمت ادرار پیدا کرده و همراه با آن دفع شود. همچنین احتمال دارد در حین یک تماس جنسی شدید ناحیه داخل واژن یا اطراف سر آلت مرد دچار خونریزی شود.

۱۱- هموفیلی
هموفیلی یک بیماری است که در آن، بدن دچار کمبود عوامل انعقادی می شود، عواملی که به طور معمول در خون وجود دارند. در بیماران هموفیلی اگر بخشی از بدن زخم شود، از آنجایی که خون منقعد نشده و لخته تشکیل نمی دهد، خونریزی به سختی متوقف می شود.

در این حین، از آنجایی که خون آسان تر قادر به گذر از دیواره عروق به سمت بافت های اطراف می باشد، این بیماری می تواند سبب خونریزی در قسمت هایی غیر منتظره از بدن شده و علت خون در ادرار باشد.

۱۲- خونریزی قاعدگی علت خون در ادرار
در خونریزی شدید دوران قاعدگی، اگر خونی از قبل باقی بماند و یا ادرار کردن و خونریزی با هم اتفاق افتند، خون می تواند در ادرار پدیدار گردد. اگر فردی دارای شرایطی است که طبیعت چرخه قاعدگی او را تحت تاثیر قرار می دهد، احتمال خونریزی شدید در این فرد بیشتر می شود.

برای مثال: کسانی که به منوراژی (خونریزی های شدید و طولانی قاعدگی) مبتلا هستند می توانند خونریزی شدید و طولانی مدتی را تجربه کنند که ممکن است به عوارض متعددی نیز ختم شود. پس قاعدگی نیز می تواند علت خون در ادرار باشد.

۱۳- سرطان
نهایتا، موردی که درباره آن نگران بودید: سرطان. درحالیکه این علت، علتی شایع نیست اما قطعا می تواند عاملی احتمالی باشد. سرطان مثانه، مخاط رحم و سرطان پروستات همگی می توانند این علامت را ایجاد کنند. به همین دلیل است که بررسی شدن توسط یک پزشک امری ضروری است.

اما به خاطر داشته باشید، احتمالات بسیار دیگری نیز وجود داشته و نیازی به ترسیدن نیست. این وضعیت می تواند ناشی از خونریزی غیر طبیعی رحم، دارو، آسپرین و بسیاری مشکلات دیگر باشد که امکان لیست کردن آن ها در این متن وجود ندارد.

درمان سوزش ادرار همراه با خون
قدم اول اثبات وجود هماچوری با انجام آزمایش ادرار می باشد. همانگونه که گفته شد تعداد گلبول های قرمز موجود در هر واحد اندازگیری ادرار باید بیش از عدد ۳ باشد.

اگر در آزمایش ادرار نشانه ای از عفونت هم وجود داشته باشد، بیمار را یک هفته درمان و سپس مجددا آزمایش ادرار را تکرار می کنند. شرط اثبات هماچوری میکروسکوپی، وجود خون در ادرار در حداقل ۲ آزمایش ادراری است، که به فاصله ۲ الی ۳ هفته از هم گرفته شده باشند.

در صورتیکه پس از یک هفته درمان، در آزمایش ادرار همچنان بیش از ۳ عدد  RBC وجود داشته باشد، قدم دوم IVP می باشد، که در کودکان به جای IVP، سونوگرافی و VCUG جهت بررسی رفلاکس ادراری انجام می شود.

در صورت نرمال بودن IVP و سونوگرافی قدم بعدی سیستوسکوپی است، که توسط آن داخل مجرا و مثانه مشاهده می شود. سیستوسکوپی وسیله تشخیصی استاندارد در تشخیص توده های مثانه است.

در نهایت در صورت نرمال بودن سیستوسکوپی، سی تی اسکن شکم و لگن جهت رد توده های کلیه انجام می شود.

 از روشهای آزمایشگاهی جهت تشخیص منشاء هماچوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تست های انعقادی
همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد مصرف داروهای ضد انعقاد و یا اختلال در سیستم انعقادی می تواند باعث خونریزی سیستم ادراری شود

– آزمایش بررسی ادرار از نظر وجود دیس مورفیک
در صورت وجود این گلبولها منشاء خونریزی از گلومرولهای کلیوی بوده و بیشتر بیماریهای داخلی کلیه مطرح میشود.

– آزمایش سیتولوژی ادرار ۳ روزه
در آزمایش فوق برای ۳ روز متوالی ادرار را از نظر وجود سلولهای بدخیم بررسی می کنند، در صورت وجود بدخیمی، خصوصا High Grade در سیستم ادراری، آزمایش فوق مثبت می شود.

– آزمایش پروستات (PSA)
از آنجایی که یکی از دلائل وجود خون واضح در ادرار بیماری های پروستات است، آزمایش PSA در خونریزی واضح ادراری در افراد بزرگسال الزامی می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص خون در ادرار می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://drshnategh.com/3940/

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

 


برچسب: #خون-در-ادرار، #ادرار-عفونی، #درد-مثانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۵۸:۲۴ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)